کنتاکتور

کنتاکتور Contactor

کنتاکتور

کنتاکتور Contactor تجهیزی پر مصرف در صنعت برق ومونتاژ تابلوهای صنعتی میباشد، به همین دلیل برندهای مختلفی اعم از شرکت های چینی،اروپایی وایرانی دست به تولید این تجهیز نموده اند، وظیفه اصلی کنتاکتور کلیدزنی (قطع و وصل جریان) میباشد و با همین عمل تجهیزی را وصل یا قطع میکند که در نهایت در مدار فرمان و قدرت تغیراتی ایجاد میکند.

در اصل کنتاکتور ، یک نوع کلید مغناطیسی است که با استفاده از یک جریان کوچک، یک جریان بزرگتر را کنترل (قطع و وصل) می کند. یعنی بجای اینکه ما این کلید را با دست قطع و وصل کنیم، یک جریان کوچک را به کنتاکتور می فرستیم و کنتاکتور متوجه می شود که الان باید کلید داخلی خود را در حالت روشن قرار دهد و وقتی که آن جریان کوچک را قطع کنیم، کنتاکتور متوجه می شود که الان باید کلید داخلی خود را در حالت قطع قرار دهد. البته با استفاده از تیغه های کمکی، برعکس این هم امکانپذیر است.

کنتاکتورها دارای دو نوع کنتاکتور تک فاز و کنتاکتور سه فاز موجود هستند.

(اجزای اصلی کنتاکتور)

کنتاکتور دارای سه بخش میباشد:

1-کنتاکت‌ها    2-کویل     3- محفظه کنتاکتور

1-کنتاکت یا تیغه یکی از مهم ترین اجزای کنتاکتور است که در اصل وظیفه انتقال جریان در کنتاکتور را به عهده دارد. کنتاکت ها شامل کنتاکت قدرت کنتاکت کمکی و فنرهای کنتاکت است.

2-کویل نیروی محرکه ای را برای بستن کنتاکت ها ایجاد می کند.

3-محفظه فریمی است که در آن کنتاکت ها و کویل قرار گرفته اند. جنس محفظه معمولاً از مواد عایقی همچون باکالیت، پلی کاپرولاکتام یا (Nylon 6) ، پلیمرهای گرماسخت یا ترموست ساخته میشود و  برای محافظت و عایق بندی کنتاکت ها و ایجاد حفاظت در هنگام تماس با کاربر طراحی شده است.

انواع کنتاکتور

کنتاکتورها در کاربردهای تک فاز، سیستم توزیع برق و سه فاز(صنعتی) استفاده می‌شوند. کنتاکتورها با توجه به هدف و ویژگی‌هایشان انواع مختلفی دارند. این تجهیزات بر اساس جریان و ولتاژ بار، محدوده کنترل ولتاژ و کاربرد انتخاب می شوند
طبق تعریف کنتاکتور Contactor به وسیله‌ای الکتریکی گفته می شود که از یک سیم‌پیچ برای عبور از جریان و ایجاد میدان مغناطیسی برای بستن کنتاکت‌ها به منظور کنترل بار استفاده می‌کند.

کنتاکتور یک نوع کلید الکتریکی است که برای کنترل جریان الکتریکی در مدارهای قدرت به کار می‌رود. این دستگاه به صورت الکترومکانیکی عمل کرده و از راه دور قابل کنترل است، که باعث می‌شود بتوان مدارهای با جریان بالا را به‌راحتی و بدون نیاز به دخالت دستی سوئیچ کرد.

ساختار و عملکرد کنتاکتور:

سیم‌پیچ (بویین): این قسمت زمانی که جریان الکتریکی از آن عبور می‌کند، میدان مغناطیسی تولید می‌کند.

هسته مغناطیسی (آرمیچر): میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط سیم‌پیچ، این هسته را به حرکت در می‌آورد.

کنتاکت‌ها: با حرکت هسته مغناطیسی، کنتاکت‌ها به هم می‌چسبند یا از هم جدا می‌شوند و باعث قطع یا وصل شدن جریان در مدار می‌شوند.

انواع کنتاکتور:

کنتاکتورهای AC: برای مدارهای جریان متناوب (AC) طراحی شده‌اند.

کنتاکتورهای DC: برای مدارهای جریان مستقیم (DC) استفاده می‌شوند.

کاربردهای کنتاکتور:

راه‌اندازی و توقف موتورهای الکتریکی: به دلیل امکان کنترل از راه دور و تحمل جریان‌های بالا.

کنترل تجهیزات گرمایشی و روشنایی: در سیستم‌های بزرگ و صنعتی.

توزیع و انتقال برق: برای سوئیچینگ بین منابع مختلف برق.

مزایا:

ایمنی بالا: به دلیل امکان کنترل از راه دور و کاهش نیاز به مداخله دستی.

طول عمر زیاد: به دلیل استفاده از مکانیزم‌های الکترومکانیکی مقاوم.

قابلیت تحمل جریان‌های بالا: مناسب برای استفاده در مدارهای قدرت.

کنتاکتورها در صنایع مختلف از جمله صنعت برق، ساختمان‌سازی، و تولید استفاده می‌شوند و نقش حیاتی در مدیریت و کنترل جریان الکتریکی ایفا می‌کنند.

برندهای کنتاکتور

مجموعه وبرا الکتریک وارد کننده انواع کنتاکتور در بازار تهران به عنوان یکی از تامین کنندگان کنتاکتور Contactor در کشور است. برای استعلام موجودی و قیمت با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *