لوله خرطومی

لوله خرطومی

انواع لوله خرطومی، ابزاری هستند که از آن‌ها برای محافظت محتویات حساس استفاده می‌شود. این محتویات ابزاری همچون کابل‌ها، سیالات و مواد حساسی هستند که می‌توانند در صورت تماس با محیط اطراف، دچار تداخل و یا اختلالات خارج از برنامه شوند مانند کابل برق که در صورت تماس با آب ممکن است سبب از دست رفتن انرژی و یا سوختن تاسیسات شود. از این رو لوله‌ها وظیفه دارند تا از آن‌ها محافظت کنند در مقابل عوامل مختلف محیطی که امکان خسارت رساندن به تاسیسات را افزایش می‌دهند. در صورت آتش‌سوزی، و یا افزایش دمای کابل‌ها، باید یک محافظی وجود داشته باشد که از آن‌ها محافظت کند و این وظیفه لوله‌هاست.

لوله خرطومی فلکسیبل

لوله های خرطومی فلکسیبل، لوله های فلزی که برای مدیریت سیم و کابل ها در تابلو برق ها و موارد بیرونی به کار می رود.این ابزارها می توانند در دو نوع روکش دار و بدون روکش طراحی و تولید شوند.در مواردی که امنیت بیشتر هائز اهمیت باشد باید ازنوع روکش دار آنها استفاده کرد تا به عنوان عایق عمل کند.هم چنین این ابزارها در بعضی مواقع در طرفین خود شامل گلندهایی هستند که برای تثبیت استفاده می شوند.

در این نوع از لوله ها که از جنس فلزی هستند ، گلند باید ازجنس فلزی بوده تا در مقابل انفجار های شدید جلوگیری شود و یا می توانید از گلند های ضد انفجار نیز استفاده کنید.از لوله های خرطومی روکش دار در مواردی که در تابلو برق ها بخواهید یک پل ارتباطی بین سینی و درب تابلو برق ها برای سم ها استفاده کنید بیشتر استفاده می شود ، چرا که بیشتر در معرض باز و بست قرار دارد و علاوه بر روکش پلاستیکی که به عنوان عایق عمل می کند ، باید از انعطاف پذیری نیز برخوردار باشد.

لوله خرطومی نسوز

لوله های خرطومی نسوز ، لوله های پلاستیکی که برای مدیریت سیم و کابل ها در موتورهای برق ، زنراتورها و موارد بیرونی دیگر به کار برده می شوند.این ابزارها می توانند در دو نوع درزدار و بدون درزدار طراحی و تولید شوند ، که در موارد خودرویی از این ابزارها به وفور استفاده می شود.در مواردی که سهولت دسترسی هائز اهمیت باشد باید ازنوع درزدار آنها استفاده کرد تا بتوان به راحتی در کم ترین زمان جایگزین و یا تعمیر شوند.

این ابزارها برای تثبیت در طرفین خود از ابزارهایی مانند گلند استفاده خواهند کرد.که برای تثبیت استفاده می شوند.در این نوع از لوله ها که از جنس فلزی هستند ، گلند باید ازجنس فلزی بوده تا در مقابل انفجار های شدید جلوگیری شود و یا می توانید از گلند های ضد انفجار نیز استفاده کنید.از لوله های خرطومی نسوز همان طور که اشاره شد در مواردی که در محیط کاری از موتورهای برق و…استفاده شود بیشتر کاربرد دارند ، چرا که بیشتر در معرض دما و حرارت بالا قرار دارند.

مقالات مرتبط:

حروف و شماره سیم حلقوی W&E

لوله خرطومی شیار دار

یکی از پر کاربرد ترین انواع لوله خرطومی مدل چاکدار یا همان شیاردار است. لوله های خرطومی شیاردار، لوله های پلاستیکی که همانند سایر لوله های خرطومی برای مدیریت سیم و کابل ها در در تابلو برق ها و موارد بیرونی دیگر به کار برده می شوند. این ابزارها دارای شیار بوده که ورود و خروج سیم ها را راحت تر کرده و همانند موارد بالا برای تثبیت خود از گلندها استفاده می کنند. هم چنین این ابزارها در موارد خودرویی به وفور استفاده می شود.در مواردی که سهولت دسترسی حائز اهمیت باشد باید ازاین ابزارها استفاده کرد تا بتوان به راحتی در کم ترین زمان جایگزین و یا تعمیر را انجام داد.

لوله خرطومی تابلویی

لوله های خرطومی تابلویی همان طور که در ابتدا نیز بیان شد از جنس پی وی سی بوده و دارای وزن سبک تری می باشند ، که همانند سایر لوله های خرطومی برای مدیریت سیم و کابل ها در در تابلو برق ها و موارد بیرونی دیگر به کار برده می شوند.این ابزارها دارای شیار نبوده و به صورت یکدست می باشند که ورود و خروج سیم ها از یک طرف شروع و در طرف دیگر خاتمه می یابد و همانند موارد بالا برای تثبیت خود از گلندها استفاده می کنند.هم چنین این ابزارها در موارد تابلویی به وفور استفاده می شوند.

جهت مصرف در تابلوسازی و صنایع خودرو سازی

انواع پلی آمید و پی وی سی و PP

در سایزهای 7 میلی متر تا 63 میلی متر

در رنگهای مشکی و طوسی

لوله خرطومی نرم تابلویی و صنعتی

لوله خرطومی نرم تابلویی و صنعتی (Indoor) مناسب استفاده در محیطها و کاربردهای زیر می باشد:
محیط های عمومی ، صنعتی ، شهری
قطارهای درون شهری و بین شهری
وسایل نقلیه
خدمات شهری ، سیم کشی ، کابل کشی سقف و کف کاذب ساختمان
تابلوهای برق فشار قوی و ضعیف
سیستمهای روشنایی و هشدار دهنده
شبکه های بی سیم و فیبر نوری مخابرات و ارتباطی
تاسیسات و سیستم های تهویه ساختمانی و صنعتی مخصوص گردگیری
جاروبرقی
ماژولهای خورشیدی
اتوماسیون
یخچال سازی
تجهیزات پزشکی

محافظت در مقابل نفوذ گرد و غبار و تأثیرات غوطه وری دائم در آب

ضریب حفاظت محیطی IP55

مقاومت گرما و سرمای محیط از ۱۰- درجه سانتیگراد تا ۸۰ درجه سانتیگراد

مقاومت بالا در اثر خوردگی داخلی و خارجی لوله

تولید لوله ها در تمام سایزها با رنگ دلخواه و یا بیرنگ طبق سفارش (در متراژ بالا) امکان پذیر می باشد .

نوع مواد: پلی اتیلن درجه یک ۱۰۰% خالص و بدون مواد افزودنی

لوله خرطومی نسوز – لوله آگرا

لوله‌ خرطومی نسوز یا لوله فلکسیبل آگرا (AGRA) با ویژگی غیر قابل اشتعال بودن یکی از پرمصرف‌ترین لوله‌ها در صنعت می‌باشد زیرا سیم‌های برق استفاده شده در صنعت و ساختمان سازی رسانای برق هستند که برای محافظت و جلوگیری از آسیب دیدن آن‌ها و خطر برق گرفتگی باید در یک عایق یا پوشش pvc نگهداری ‌شوند،برای همین عبور دادن سیم و کابل‌های برق درصنعت و ساختمان سازی از درون لوله خرطومی نسوز مطمئن ‌ترین و امن‌ترین راه می‌باشد.

جنس لوله خرطومی نسوز

لوله خرطومی برق نسوز، با توجه به جنس و نوع ساخت، به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. اما دو مدل اصلی لوله نسوز که در بازار به فروش می‌رسد، لوله نسوز آگرا و لوله‌هایی از جنس PVC می‌باشد. جنس این نوع لوله‌ها که از PVC است به دلیل ماده‌ی به کار رفته در تولید آن‌ها، مقاومت بالایی در برابر حرارت، کشیده شدن و فشارهای مختلف دارند همچنین لوله خرطومی نسوز، در برابر انواع آسیب‌هایی که ممکن است توسط مواد شیمیایی مختلف به سیم‌ها وارد شود نیز، مقاومت خوبی دارند به گونه‌ای که اگر اتصال کابل‌های داخل لوله، منجر به آتش‌سوزی شود، از انتقال این آتش به محیط اطراف و از طرفی اگر در محیط هم به هر دلیلی آتش‌سوزی رخ داد، از انتقال آتش به کابل‌ها جلوگیری می‌کند. این موضوع می‌تواند جلوی بزرگتر شدن بسیاری از حوادث را بگیرد. به دلیل مقاومت لوله خرطومی فلکسیبل نسوز در برابر آتش‌سوزی می‌توان در انواع پرژوه‌ها از آن‌ استفاده کرد. سطح خارجی این لوله‌ها شیاردار و سطح داخلی آن‌ها نیز مناسب عبور سیم و کابل می‌باشد.

کاربرد لوله خرطومی برق نسوز

لوله آگرا یا خرطومی برق نسوز در صنایع مختلف و در محافظت از انواع سیم‌ها و کابل‌ها به کار می‌رود. که در ادامه به کاربرد آن‌ها خواهیم پرداخت:

آزمایشگاه‌‌ها
کارها‌ی تجاری
کارخانه‌های صنعتی
سیم کشی دوربین مدار بسته
در کشاورزی برای آبیاری زمین ها
مناسب برای تمامی محیط‌هایی با حرارت زیاد
مناسب برای لوله کشی تاسیسات و برق ساختمان
کاربرد در تابلو‌ برق پلاستیکی فشار قوی و ضعیف
مناسب برای سیم کشی در سقفهای کاذب و آرک‌ها
قابل استفاده در دستگاه‌هایی مانند انوع هود و مکنده
جلوگیری از اشتعال سیم های برق متصل به جعبه تقسیم
قابل استفاده برای نصب کردن و راه اندازی کردن سیستم های گرمایشی و سیستم های سرمایشی

ویژگی‌های لوله خرطومی نسوز

لوله خرطومی نسوز به دلیل سرعت زیادی که به کار می‌دهند و زمان نصب کمی که دارند، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. در زمان تعویض کابل درون لوله نیز سرعت کار را بالا می‌برند. به طوری که برای تعویض تنها لازم است سیم و کابل قدیمی را از درون آن‌ها بیرون بیاورید و سپس سیم و کابل جدید را به داخل لوله بفرستید. به دیگر ویژگی‌های این لوله نسوز می‌پردازیم:

نشکن
غیر قابل اشتعال
افزایش سرعت کار
انعطاف‌پذیری زیاد
مقاومت زیاد در برابر حرارت
در سایز‌های متنوع
قابلیت تحمل دما و فشار بالا
پوشش و محافظت از کابل های شبکه و برق
جلوگیری ازکشیدگی و پارگی کابل‌ها و سیم‌ها
جلوگیری از نفوذ آب، گرد و غبار به سیم‌ها و کابل‌ها

لوله فلکسی

این نوع از لوله فلزی است که دارای بیشترین مقاومت نیز بوده و در دو مدل فلکسی (فلکسیبل) روکشدار و بدون روکش تولید می گردد. ایران ادیسون استفاده از نوع بدون روکش را پیشنهاد نمی کند. در واقع روکش این کالای برقی از جنس پی ی سی PVC می باشد.
خرطومی فلکسی گزینه مناسبی برای استفاده در سیستم دوربین های مدار بسته می باشد. زیرا در این سیستم و کابل کشی های شبکه حذف نویز امر حائز اهمیتی به حساب می آید. و با استفاده از این نوع لوله به دلیل فلزی بودن آن می توان الکتریسیته ساکن را جذب نماید و نویز را به حد اقل برساند.
لوله برق خرطومی نسوز پی وی سی pvc: این نوع از لوله نسوز بوده و غیر قابل اشتعال می باشد. که خود از هرگونه آتش سوزی و حریق جلو گیری می کند. همچنین مقاومت بالایی در برابر فرسایش های محیطی همچون خوردگی، رطوبت هوا، نور خورشید و… نیز دارا می باشد.

لوله خرطومی

این نوع از لوله برق با مواد PP و گرانول پلاستیکی تولید می گردد. و به دلیل شباهت آن از نظر رنگ و ظاهر به نوع نسوز، آن را طرح نسوز می نامند. از نظر ایمنی می توان گفت هیچ گونه تائیدیه ای ندارد زیرا باعث ایجاد گسترش آتش می شود.

خرید لوله خرطومی تابلویی نسوز

این نوع لوله برق نیز از مواد پی وی سی pvc است و دارای خصلت نسوز می باشد. با این تفاوت که میزان پی وی سی آن بیشتر و وزن آن به مراتب بیشتر است. و مورد استفاده در تابلو های برقی بوده که تولید حرارت در آنها زیاد است.

این گونه لوله ها در دو نوع روکش دار و بدون روکش (لوله خرطومی با روکش پلاستیکی) به جهت حفاظت سیم و کابل در برابر ضربه و فشارهای مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرد. اینگونه لوله های فلزی با انعطاف بالا و میزان خمش عالی نسبت به لوله های خرطومی پلاستیکی کارایی و دوام بیشتری دارند. حتی در قسمت هایی که حرارت موجب آب شدن لوله خرطومی پلاستیکی می شود مقاومت بیشتر دارد و می تواند بهتر از سیم و کابل عبور داده شده محافظت کند.

در تابلو‌های برق و جهت پل ارتباطی میان سینی و درب تابلو برق برای سیم‌ها استفاده می‌شود.
1-لوله خرطومی فلکسیبل فلزی از جنس تمام فلز بوده و معمولا در لوله کشی های برق در داخل سوله‌ها استفاده می‌شود.
2-لوله خرطومی فلکسیبل روکشدار از جنس فلز و روکش پلاستیک بوده و در سیم‌کشی محوطه استفاده می‌شود. در واقع جهت محافظت در برابر نفوذ باران و دیگر عوامل محیطی استفاده می‌شود.

3-لوله خرطومی فلکسیبل نسوز از جنس فلز و روکش نسوز بوده جهت سیم‌کشی کنار کوره‌ها دارای دمای بالا.

4-لوله خرطومی فلکسیبل شیلددار از جنس فلز و روکش شیلد‌دار است. جهت سیم‌کشی مخابراتی در داخل فضای بسته کاربرد دارد تا عایقی برای جلوگیری از نفوذ امواج مغناطیسی باشد.

5-لوله خرطومی فلکسیبل شیلددار روکش دار از جنس فلز و روکش شیلد‌دار و روکش پلاستیک میباشد. جهت سیم‌کشی مخابراتی در محوطه و فضای باز می‌باشد، تا از نفوذ باران و امواج مغناطیسی جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *