سرسیم

سرسیم

سرسیم چیست

سرسیم در سیم کشی و کارهای برقی برای اتصال مدارهای الکتریکی کاربرد دارد. این سرسیم ها به صورت روکش دار و بدون روکش تولید می شوند. برای بستن قسمت هادی سیم در زیر ترمینال های برق چه در مصارف صنعتی و چه در مصارف خانگی از سرسیم ها استفاده می شود.

اگر بخواهیم سیم را مستقیم در زیر پیچ ببندیم ، ممکن است موقع سفت کردن پیچ ترمینال، سیم دقیق در زیر پیچ قرار نگیرد و یا سیم به هر دلیلی به چپ و راست رفته و دقیقا در زیر پیچ قرار نگیرد ، و پیچ نتواند فشار لازم بر روی قسمت هادی سیم بیاورد و باعث محکم نشدن سیم در زیر ترمنیال شود. که همین امرموجب نشتی جریان و یا خارج شدن سیم از داخل ترمینال شود که نشتی جریان در برگیرنده پیامدهای دیگری برای ما خواهد بود . این امر باعث داغ شدن مکان پیچ ترمینال میشود ، که کم کم این گرما نسبت به کارکرد دستگاه مورد نظر بیشتر شده و در بعضی از مواقع دستگاه یا تابلو دچار آتش سوزی می شود .

یک مثال دیگر داخل یک منزل مسکونی اگر برروی سیم هایی در زیر پیچ های کلید و پریز بسته می شود از وایرشو استفاده نشود ، و سیم در جای خود محکم نشود در آن قسمت به احتمال خیلی زیاد نشتی جریان داریم و محافظ جان موجود در تابلو مینیاتوری داخل واحد این نشتی را تشخیص داده و برق داخل واحد ما را قطع می کند.
دلیل آن این است که سیم در زیر پیچ محکم نشده است و به همین دلیل درمصرف های بالا جرقه هایی در زیر پیچ به وجود آمده و محافظ جان این جرقه ها را نشتی جریان تشخیص دارد و برای جلوگیری از آتش سوزی برق کل واحد را قطع می کند.

انواع سرسیم

سرسیم دو شاخ (sv)

سرسیم دوشاخ همان طور که از نامش پیداست ظاهر دو شاخه و شبیه چنگال دارد و جهت پیچ کردن سوکت ترمینال به ترمینال مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای اتصال پیچ هادی به سیم نیز کاربرد دارد.

 


سرسیم سوزنی (PTV)

کاربرد مهم سرسیم سوزنی روکش دار جلوگیری از صدمه دیدن سیم در زمانی است که سیم به طور مستقیم به درون ترمینال وارد شده و آن را به پیچ می بندیم، می باشد. برای استفاده از این سر سیم لازم است که آن را با سیم پرس کنند. طرحی این سرسیم قیفی شکل است.

سرسیم سوزنی از نظر عملکرد، به وایرشو بسیار شبیه است و عملا مانند وایرشو به کار می رود. تنها تفاوت آن با وایرشو در  این است که در وایرشو، سیم درون لوله فلزی رفته و پرس می شود اما در نوع سوزنی آن، در انتهای وایرشو، یک سیم‌گیر دیده می شود که هادی، بر روی آن ثابت و پرس می گردد. همچنین در وایرشو سوزنی، یک ورقه فلزی نیز مشاهده می شود که به صورت لوله شده در زیر پیچ ترمینال قرار می گیرد.

ناگفته نماند، بیشترین مصرف وایرشو سوزنی، در ترمینال های صنعتی می باشد. دلیل این امر، مقدار جریان عبور در سیم ها است. میزان برقی که در سیم های یک تابلوی صنعتی عبور می کند، بسیار زیاد است. از آنجا که وایرشو سوزنی ضخامت بیشتری نسبت به وایرشو ساده دارد، از آنها برای تابلوهای صنعتی کمک می گیرند.

 

سرسیم گرد (RV)

سرسیم گرد یا حلقوی یکی از بهترین سرسیم ها برای اتصال سیم به ترمینال های پیچی است. هنگام استفاده از این سر سیم باید ابتدا پیچ ترمینال را کاملا بردارید.


سرسیم رابط (BV)

از این سر سیم برای اتصال دو طرف انتهایی یک سیم به یکدیگر استفاده می شود. این رابط به صورت دایمی بوده و منجر به افزایش طول دو سیم می شود. سر سیم رابط دارای مس با خلوص 99.9 درصد است و جنس روکش آن از پی وی سی و یا نایلون می باشد.


سرسیم کولری

سرسیم کولری حالت سوکتی داشته و در جایی که نری وجود دارد نصب می شود. اتصال با استفاده از این سر سیم دایمی یا موقت بوده و حالت کشویی دارد.

سرسیم فیش نری روکش دار(MDD)

از این نوع سرسیم زمانی استفاده می کنند که اتصال دو سیم به صورت موقت باشد. نصب فیش نری بسیار راحت بوده و به نیروی اضافی نیاز ندارد. جنس فیش نری از برنج است و کیفیت بسیار بالایی دارد.

فیش مادگی روکش دار(FDD)

برای اتصال دو سیم کاربرد دارد. همانند نوع نری، به نیروی اضافه احتیاج ندارد. جنس آن ازآلیاژ برنج (مس و روی) است. حالت برگشتی لبه های این سرسیم موجب استحکام محکم آن می شود. طراحی این سرسیم قیفی شکل است.

سرسیم وایرشو دوبل

وایرشو دوبل دارای دو ورودی سیم است. از این رو می توان به طور همزمان دو سیم را از آن عبور داد. سر سیم دوبل در سایزبندی های متعدد تولید و عرضه می شود. جهت اتصال سیم با سطح مقطع 0.5 تا 6 میلی متر مربع مورد استفاده قرار می گیرد.

سرسیم وایرشو تک

وایر شو تکی

وایرشو تکی نوعی از انواع سرسیم بوده که دارای یک ورودی سیم هستند و به واسطه آچار پرس اتصال انجام می‌شود. اتصال به واسطه وایرشو تکی دائمی بوده و عایق آن به صورت قیفی است و به سادگی سیم در آن قرار خواهد گرفت.

قیمت و خرید سرسیم و وایرشو

مجموعه وبرا الکتریک با نزدیک به دو دهه سابقه فعالیت در زمینه تولید و توزیع تجهیزات الکتریکی، به عنوان یکی از بزرگترین و معتبرترین تامین کنندگان این تجهیزات در صنعت برق شناخته شده است. هدف ما در این مجموعه ارائه خدمات به مشتریان و رعایت اصل کیفیت بالا همراه با قیمت مناسب می باشد.

شما می توانید برای مشاهده قیمت و خرید انواع سرسیم، از طریق راه های ارتباطی زیر با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *