روکش حرارتی

 روکش حرارتی

روکش-حرارتنی

وارنیش نسوز

در شبکه توزیع برق، هادی‌های جریان، درون پوششی قرار گرفته‌اند که به این پوشش، روکش سیم و کابل گفته می‌شود. در واقع این روکش یکی از انواع روش های عایق کاری در صنعت برق محسوب می شود که هادی های الکتریکی را در برابر فشار، کشش، حرارت بالا، تاثیرات مغناطیسی و … ایمن می کند. یکی از پرکاربردترین انواع روکش‌ سیم و کابل، روکش حرارتی نام دارد. در این مقاله از وبرا الکتریک با ما همراه باشید تا شما را با انواع روکش حرارتی سیم و کابل آشنا کنیم.

 روکش حرارتی

 روکش حرارتی

روکش حرارتی لوله ها یا نوارهای پلی مری هستند که دور جسم قرار گرفته و قطرشان در اثر حرارت به اندازه قطر شی قرار گرفته در آن، جمع می شود و کاهش می یابد. بدین صورت لایه ای ایمن را در اطراف جسم بوجود می آورد.

فرآیند نصب روکش های حرارتی به این صورت است که روکش حرارتی اطراف جسم قرار گرفته و یا در صورت نواری بودن آن، حول جسم پیچیده می شود. سپس با استفاده از منبع حرارتی مناسب، در معرض حرارت قرار می گیرد. گرمای به کار برده شده برای جمع کردن این شیرینگ ها باعث می شود ماده پلیمری موجود در روکش جمع شده و خاصیتی که به آن حافظه پلاستیکی می گویند، به پلیمر دهد.

این محصول با نام های وارنیش یا شیرینگ حرارتی نیز در بازار شناخته شده است.

کاربرد روکش های حرارتی

 • عایق اتصالات و شینه های به کار رفته در تابلوهای برق و باس بارها به منظور کاهش فاصله حریم فاز به فاز و فاز به زمین
 • تعمیر عایق سیم و کابل ها به منظور جلوگیری از تعویض کل سیم کشی
 • کد گذاری دسته های سیم و شینه ها بر اساس رنگ بندی های متفاوت
 • جایگزین لیبل سیم، کابل و لوله
 • حفاظت مکانیکی از اجسام مختلف در برابر فرسودگی، زنگ زدگی و خوردگی ناشی از رطوبت، مواد شیمیایی و تغییرات آب و هوایی
 • زیباسازی و رنگ بندی اجسام گوناگون با توجه به سطح صاف و تنوع رنگی روکش ها

انواع روکش های حرارتی

روکش حرارتی WOER یکی از محصولاتی است که توسط مجموعه وبرا الکتریک در اختیار کاربران قرار می گیرد. این روکش ها براساس ولتاژ کاری و کاربرد، به صورت زیر تقسیم بندی می شود:

روکش حرارتی تک لایه مورد مصرفی عمومی (SGP)

شیرینگ حرارتی مصرف عمومی WOER از پلی الفین ویژه (کراس لینک) تولید می شود. از جمله مهم ترین ویژگی های این ماده می توان انعطاف پذیری بالا، استحکام بالا در برابر پارگی، مقاومت بالا در مقابل حل شدن، و خواص عایقی مناسب را نام برد.

نصب و استفاده از شیرینگ حرارتی به تجهیزات خاصی نیاز ندارد. برای استفاده کافی است تنها با استفاده از سشوار صنعتی یا سرپیک، در دمای 120 درجه سانتی گراد، جسم مورد نظر را روکش کرد.

ضریب جمع شوندگی این روکش ها ۲ به ۱ (۲:۱ ) است. بدین معنی که پس از حرارت مناسب، قطر روکش به نصف قطر اولیه کاهش می یابد. همچنین این روکش ها هالوژن فری بوده و در صورت اشتعال هیچ گونه آلودگی برای محیط زیست ایجاد نمی کنند.

به همین دلیل با توجه به قیمت بسیار پایین و کاربرد عمومی وارنیش ها، این دسته از روکش های حرارتی تک لایه، به عنوان روکش حرارتی مورد مصرف عمومی شناخته شده اند. این نوع شیرینگ حرارتی، مصرف زیادی در هادی های ولتاژ پایین (تا ۱۰۰۰ ولت)به منظور اهداف عایق بندی (عایق کاری سرسیم، کابلشو، باس بار (شینه) مسی، … کد بندی فازها (کابل ها، باس بارهای تابلو های فشار ضعیف، …) و علامت گذاری هادی های زمین یا خنثی (با استفاده از روکش حرارتی سبز و زرد تلفیقی) دارند.

این روکش ها عمدتا برای حفاظت مکانیکی جسم مورد پوشش، لیبل گذاری، و یا صرفا زیبایی ظاهری جسم به کار می رود. با توجه به مصرف عام این نوع روکش ها، رنگ بندی آن متنوع است. رنگ مشکی این مدل روکش ها، در مقابل اشعه ماوراء بنفش (UV) مقاوم است.

روکش حرارتی تک لایه ضد اصطحکاک (SSP)

روکش حرارتی تک لایه ضد اصطحکاک WOER بر روی بدنه خود فرو رفتگی ها و برجستگیی هایی دارد. این برجستگی ها موجب کاربرد فراوان این محصول در روکش لوازم ورزشی مانند دسته تنیس، چوب ماهیگیری، چوب مورد استفاده در یوگا، میله های بارفیکس و… که در تماس مستقیم با کاربر است، شده است. روکش حرارتی ضد اصطحکاک، دارای استاندارد ۲۲۴ UL از موسسه Underwriters Laboratory  آمریکا (به شماره ثبت  E203950) بوده و با ضوابط RoHS و Sonyسازگار است.

این محصول در رنگ های آبی، سبز، زرد، قرمز و مشکی موجود می باشد.

شیرینگ حرارتی دو لایه چسب دار (D3TF)

روکش حرارتی دولایه دارای خواص و ویژگی های ساختاری مشابه با روکش حرارتی تک لایه مصرف عمومی می باشد. تنها تفاوت شیرینگ دولایه با تک لایه این است که داخل شیرینگ حرارتی دو لایه، با یک لایه چسب حرارتی ضدآب و روغن عایق شده است.

بعد از قرار گرفتن روکش اطراف جسم و حرارت آن، علاوه بر جمع شدن روکش، چسب حرارتی داخل بدنه روکش روان شده و باعث آب بندی کامل حد فاصل روکش حرارتی و جسم مورد پوشش می شود. همچنین این چسب، مانع از نفوذ هوا، رطوبت و گرد و غبار به داخل روکش می شود.

ضریب جمع شوندگی وارنیش های حرارتی ۳ به ۱ (۳:۱) است. بدین معنی که بعد از حرارت مناسب، قطر روکش به یک سوم قطر اولیه کاهش پیدا می کند.

این دسته از شیرینگ ها عمدتا برای دسته بندی و آب بندی سیم ها. در صنایع نظامی و لوازم الکترونیکی، عایق کردن اتصالات سیم و کابل و تعمیر روکش آسیب دیده سیم به کار می روند.

کاربرد دیگر وارنیش های حرارتی دولایه، با توجه به تنوع رنگی که دارند، در کدگذاری دسته سیم ها بر اساس رنگ می باشد.

رنگ مشکی این محصول از WOER در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) مقاوم است.

روکش حرارتی دو لایه چسب دار (D4TF)

این روکش ها از نظر جنس و خواص کاملا مشابه روکش های حرارتی D3TF می باشند. با این تفاوت که روکش های D4TF دارای ضریب جمع شوندگی ۴ به ۱ (۴:۱) هستند.

روکش حرارتی دو لایه چسب دار ضخیم (D3MF)

شیرینگ های حرارتی دولایه D3MF مانند روکش های حرارتی دولایه معمولی بوده و تنها تفاوت آن ها این است که ضخامت و قطر بیشتری دارند. به همین دلیل روکش های حرارتی دولایه ضخیم در عایق کاری اتصالات فشار ضعیف کاملا مناسب هستند.

ضریب جمع شوندگی این روکش ها ۳ به ۱ (۳:۱) بوده و رنگ مشکی آن نیز در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV)  مقاوم است.

شیرینگ حرارتی باس بار (فشار متوسط)

روکش حرارتی باس بار دارای خاصیت عایقی بسیار بالا بوده و از آن ها برای عایق بندی انواع باس بار و شینه های مسی و آلومینیومی استفاده می شود. این شیرینگ ها فشار متوسط بوده و ولتاژ عبوری از آن بیشتر از 1 کیلو ولت می باشد. همچنین می توان از این نوع وارنیش حرارتی به دلیل استحکام بالایی که دارد، در شینه های پیچ و مهره ای نیز استفاده کرد.

شیرینگ حرارتی باس بار در سه نوع متفاوت، برای عایق بندی الکتریکی باس بارهای تا 10 کیلو ولت (BB10)، 20 کیلو ولت (BB20) و 36 کیلو ولت (BB36) عرضه می شوند. این سه نوع روکش، علاوه بر ضخامت، در مواد اولیه و افزودنی ها نیز با یکدیگر تفاوت دارند.

از دیگر کاربردهای مهم این روکش ها می توان حریم فاز به فاز و فاز به زمین که باعث کاهش فاصله شینه ها و کوچک شدن فضای تابلو می شود را نام برد. برای کاهش فاصله حریم، از روکش حرارتی BB36 و برای کاهش فاصله. به مقدار محدودتر، از روکش BB10 و BB20 (بستگی به ولتاژ باس بار و میزان کاهش فاصله حریم مورد نظر) به کار میرود.

توجه داشته باشید که این روکش ها به دلیل ساختار لوله ای و نواری که دارند، باید قبل از اتصال شینه ها به یکدیگر نصب شوند. رنگ استاندارد روکش های باس بار، قرمز متمایل به قهوه ای بوده و رنگ های دیگر آن نیز به در خواست کاربران تولید می شود.

نوار حرارتی باس بار (فشار متوسط)

نوارهای حرارتی باس بار (BBT)، مانند شیرینگ های حرارتی برای عایق کاری به کار می روند. سطح داخلی این نوارها، دارای یک لایه چسب می باشد. این چسب در اثر حرارت، باعث اتصال محکم لایه های نوار به یکدیگر می شود. به دلیل خواصی که این چسب دارد، به باس بار و یا جسم مورد پوشش نمی چسبد و فقط حلقه های نوار را به یکدیگر متصل کرده و از ورود هوا، رطوب ، گردو غبار به داخل جسم جلوگیری می کند.

نوار حرارتی WOER در چهار عرض مختلف عرضه می شود. عرض ۲۵ میلی متر آن، برای عایق کاری طول ها و باس بار های کوتاه، عرض۵۰ و ۷۵ میلی متر آن برای مصارف عمومی عایق بندی به عنوان پر کاربردترین سایزها، و عرض ۱۰۰ میلی متر آن به منظور عایق کاری طول ها و باس بارهای بلند مورد استفاده قرار می گیرد.

رایج ترین موارد استفاده از این نوار ها به صورت زیر است:

 • عایق کاری زوایای باس بارها
 • عایق کاری باس بارهایی که قبلا نصب شده و نمی توان در آن ها از روکش های حرارتی لوله ای استفاده کرد.
 • عایق کاری محل تلاقی باس بار ها با یکدیگر که شیرینگ حرارتی لوله ای از آن نمی تواند عبور کند.
 • عایق کاری اتصالات و اجسام با اشکال هندسی خاص
 • تعمیر روکش حرارتی معیوب باس بار
 • تعمیر غلاف بیرونی کابل (آپارات کابل)
 • حفاظت از لوله های فلزی در برابر زنگ زدگی

قیمت و خرید انواع روکش حرارتی WOER

مجموعه وبرا الکتریک با نزدیک به دو دهه سابقه فعالیت. در زمینه تولید و توزیع تجهیزات الکتریکی، به عنوان یکی از بزرگترین و معتبرترین تامین کنندگان این تجهیزات در صنعت برق شناخته شده است. هدف ما در این مجموعه ارائه خدمات به مشتریان و رعایت اصل کیفیت بالا همراه با قیمت مناسب می باشد.

شما می توانید برای مشاهده قیمت و خرید انواع روکش حرارتی و نوار حرارتی برند WOER، از طریق راه های ارتباطی زیر با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *